Outdoor Avcılık Balıkçılık Sektörü Çevrimiçi Fuar ve Etkinlikleri

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Nasıl Alınır? Nasıl Yenilenir? 2023

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Nasıl Alınır? Nasıl Yenilenir? 2023

Yivsiz av tüfeği belgesi nasıl çıkartılır? Ruhsat nasıl alınır veya yivsiz av tüfeği ruhsat yenilemesi nasıl yapılır? 2023 yılında tam olarak hangi belgeler gerekiyor?

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Yenileme Nasıl Yapılır?

Eğer daha önce ruhsatname aldıysanız muhtemelen 5 yılın sonunda yenilenmesi gerektiğini az çok biliyor olabilirsiniz. İlk defa ruhsatname satın alacaksanız gerekli tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik. 5 yılı tamamlamanın ardından devam edilmek isteniyorsa 1 ay içerisinde ruhsatı yenilemek gerekmektedir.

Yivsiz Av Tüfeği Satın Alma Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Tüfek ediniminde her ülkenin kendine özel mevzuatları bulunabilmektedir. Gerekli yasalara ve düzenlemelere uygun bir süreç geçirmek önemlidir. Türkiye’de yivsiz av tüfeği ruhsatı çıkartabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekmektedir. İkamet ettiğiniz bölgeye göre il/ilçe emniyet müdürlüğüne müracaat edilmelidir.

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

⦁ Nüfus cüzdanı aslı.⦁ 2 Adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş).⦁ Dilekçe.⦁ Parmak izi.⦁ Ruhsatname harcı:  178.70 TL’dir. (Başvurduğunuz tarihe göre fiyat değişiklik gösterebilir, vezneden yatırılacaktır.)⦁ Kart bedeli: 200 TL (Ziraat Bankası Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’nın kurumsal hesabına yatırılacaktır.)⦁ Kapaklı dosya.⦁ Sağlık raporu. (Aile hekiminden veya devlet hastanesinden alınmış olması, yivsiz av tüfeği almasında ruhen ve bedenen sakınca yoktur yazısının bulunması gerekmektedir.)⦁ Vergi borcu yoktur belgesi. (Var ise 2.000 TL’den az olması gerekmektedir.)

Yivsiz Av Tüfeği Başvuru Dilekçesi Örneği

                                   İl Emniyet Müdürlüğüne                                          …………………….
Yivsiz tüfek edinmek için tarafıma yivsiz tüfek ruhsatnamesi ve yivsiz tüfek satın alma belgesinin verilmesini arz eder,iyi çalışmalar dilerim. …/…/ 2023

                                                                                                        Ad Soyad                                                                                                        ……………..T.C:Adres:Telefon: Bu şekilde bir dilekçe hazırlayıp, gerekli belgeleri de eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir.

Yivsiz Av Tüfeği Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gerekli şartları karşılamak gerekmektedir. Belgelerin eksiksiz olması ruhsat alma aşamasında önemlidir.⦁ Satın alma belgenizle üzerinize kayıt ettireceğiniz tüfeği 30 gün içerisinde ruhsatınıza işlettirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde geçerlilik süresi dolan kişiler tüfek satın alamazlar. ⦁ 18 yaşını doldurmuş olmanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.⦁ Son 2 yılda sabıka kaydınızın temiz olması şartı aranmaktadır.⦁ Ruhsatnamenin genel süresi 5 yıldır. 5 yılı tamamlamanın ardından 3 ay içinde yenilemeniz gerekmektedir.⦁ Ruhsat sadece alan kişiye aittir ve farklı kişiler tarafından kullanılamaz.

leave your comment


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir